بعضی از اصول کلی تشریفات عبارت است از:

  • معیارهای موجود در خصوص مسایل تشریفاتی، نتیجه همکاری‏های متقابل میان افراد در زمینه‏های گوناگون اجتماعی است. بدون رعایت این معیارها که امروزه به آیین تشریفات معروف هستند، برقراری روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی خانوادگی امکان‏پذیر نیست.
  • تشریفات، یک واژه‏ی فرانسوی است که مشخص کننده معیارهای رفتاری بوده و شامل قوانین مرسوم نزاکت و آداب و رسوم در جامعه می‏باشد. تشریفات امروزی، دربردارنده آداب و رسوم معمول نزد تمامی ملل از گذشته‏های دور تاکنون است. این قوانین رفتاری از آنجا که به وسیله نمایندگان و کارگزاران اکثر نظام‏های سیاسی و اجتماعی رعایت می‏شوند، قوانینی عمومی و فراگیر محسوب می‏شوند. البته مردم هر کشور متناسب با ساختار اجتماعی و فرهنگی، ویژگی‏های تاریخی، آداب و رسوم خود، تغییراتی را در اجرای آن اعمال می‏کنند.
  • بسیاری از قوانین تشریفات رسمی، مشابه آداب متداول میان عامه مردم است. تفاوت اصلی در این است که رعایت قوانین تشریفات نزد سیاست‏مداران اهمیت بیشتری دارد تا آن اندازه که رعایت نکردن یا نقص این قوانین، می‏تواند به اعتبار یک کشور یا نمایندگان ویژه آن کشور لطمه وارد کرده و همکاری میان دولت‏ها را با مشکل روبرو سازد.
  • رعایت تشریفات، مطلق نیست، بدین معنی که رعایت آن‏ها منوط به مکان، زمان و شرایط فرق می‏کند. رفتار غیرقابل قبول در یک محل و در شرایط خاص، می‏تواند در جای دیگر و در شرایط متفاوت، مناسب و بجا تلقی گردد. به عنوان مثال در میهمانی‏های رسمی، ماهی خوردن بدون استفاده از وسایل مخصوص و یا برداشتن گوشت با دست پسندیده نیست، در حالی که سفرهای تفریحی انجام این گونه اعمال کاملاّ قابل قبول است. اصول و قوانین تشریفات بر خلاف معیارهای اخلاقی قراردادی هستند و حکم قوانین امضاء نشده را دارند، از این رو هر دیپلمات باید اصول و قوانین تشریفات را خوب بیاموزد و آن‏ها را رعایت کند تا اعتبار کشور خود را در سطح بین‏المللی افزایش دهد.
  • قابل توجه آن که شخصی باادب و با نزاکت، تنها در مراسم رسمی مطابق با اصول تشریفاتی رفتار نکرده، بلکه نزاکت واقعی ایجاب می‏کند که چنین فردی بر اساس نیت خیر خود نظام اجتماعی را نیز به هم نزند، با کلام و عمل خود کسی را نرنجانده و شخصیت او را تحقیر نکند. متاسفانه در میان ما افرادی با معیارهای رفتاری دوگانه به چشم می‏خورند به طوری که در محل کار با آشنایان و دوستان باادب و خوش رفتار هستند ولی در خانه با نزدیکان خویش، نه تنها بدون تعارف و تشریفات بلکه حتی به صورت خشن و بی‏ادبانه رفتار می‏کنند. این امر حکایت از فرهنگ پایین و تربیت بد این افراد دارد. همچنین گاهی افرادی را می‏بینیم که در اماکن عمومی بلند صحبت کرده و یا می‏خندند و اطرافیان را ناراحت می‏کنند. ته سیگار و کاغذ باطله در پیاده رو می‏اندازند و کفش کثیف می‏پوشند. در هنگام صحبت با دیگران، سیگار را از لب بر نمی‏دارند و دست‏شان را از جیب‏شان بیرون نمی‏آورند. در معاشرت با آشنایان و یا حتی با آن‏هایی که آشنایی کمتری دارند کنجکاو و سمج هستند. در ارتباط با اطرافیان خشن بوده و با بی‏ادبی به پرسش‏ها پاسخ می‏دهند. تنه می‏زنند و عذرخواهی نمی‏کنند. از این رو می‏توان ادعا کرد که بسیاری از افراد جامعه قوانین ابتدایی معاشرت با اشخاص دیگر را نیاموخته و به آن‏ها عادت نکرده‏اند. از طرفی اغلب پیش می‏آید زمانی که در رستوران، ضیافت و میهمانی‏ها هستیم اشخاص خوش تیپ و خوش لباس را می‏بینیم که حتی آداب اولیه سر میز نشستن را نمی‏دانند و نمی‏توانند از کارد، قاشق، چنگال و لیوان استفاده کنند. در چنین شرایطی است که تشریفات جلوه واقعی خود را نشان می‏دهد و کمبود آن به خوبی احساس می‏شود آن گاه می‏توان مشاهده کرد که چگونه این هنر به رفتار افراد در زندگی، در حین کار، در اماکن عمومی در گفتگوهای رسمی و … نظم می‏بخشد.

 

آموزش و اصلاح الگوهای رفتاری و آداب معاشرت و پذیرایی ازمهمانان خارجی، مهمانان داخلی، سفرهای داخلی و خارجی، جلسات رسمی، جشنواره ها، سمینارها، بازدید ها، نمایشگاه ها، اصول ارتباطات کلامی و غیر کلامی، نحوه معرفی در مهمانی ها و جشن ها، ظاهر لباس و شیوه های آرایشی، آداب مهمان نوازی، انواع پذیرایی و سبک های اجرایی آن، آموزش های مدیریت تشریفات، مبانی و مفاهیم تشریفات، آداب معاشرت در مکان و زمان، اصول و فنون پذیرایی، آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم ملی و بین المللی در تشریفات و پذیرایی از مهم ترین مباحث طرح شده در این حوزه است که تجهیز سازمان ها، شرکت ها، موسسات و مراکز اقامتی و تفریحی ضروری و برهن است. این آموزش ها در بالاترین سطوح علمی و عملی و توسط اساتید با تجربه و عالم به تشریفات و پذیرایی مدرن و منطبق بر اصول بین المللی در گروه طرح و ساخت پرسا قابل ارائه می باشد.